Podwyżki cen energii elektrycznej. Co robić?

Podwyżki cen energii elektrycznej. Co robić?

 

Energia w cenie

To że ceny proądu w Polsce wzrosną jest pewne. Wynika to w głownej mierze z podwyżki cen opłat za emisję CO2. W naszym kraju wiekszość energetyki oparta jest na węglu, a prąd elektryczny pozyskiwany jest w procesie spalanie tego węgla. Stąd nie powinien dziwić fakt, że z ogromnym prawdopodopieństwem zapłacimy za prąd więcej. O ile obecnie rządzący planują jakieś formy złagodzenia podwyżki dla klientów indywidualnych, o tyle przedsiębiorstwa są w zancznie gorszej sytuacji, gdyż dla nich nie są przewidziane formy wsparcia. Nie ma co ukrywać, że ceny energii moją ogromny wpływ na konkurencyjność firm produkcyjnych, gdyż koszt prąd ma bezpośrednie przełożenie na koszty wutworzenia.

Co robić?

Zaakceptować i płacić? Czy może szukać oszczędność w zużyciu energii elektrycznej? Do czywistego wyboru, chyba nie ma potrzeby kogokolwiek przekonywać. Na to że park maszynowy zacznie zużywać mniej prądu raczej nie mamy co liczyć a modernizacje w tym obszarze są zazwyczaj niebatelnie drogie. No tak ale... maszyny nie są jedynymi odbiornikami elektrycznymi w zakładzie produkcyjnym. Dlatego warto zastanowić się nad zlokalizowanie wszelkich "zużywaczy" prądu, sprawdzić czy są wystarczająco efektywne i dokonać ewntualnych usprawnień. 

Efektywne oświetlenie  

Używania sztucznego oświetlenia w przedsiębiorstwach nie możemy uniknąć. Właściwie dobrane ma pozytwny wpływ na komfort pracy, koncentrację i wydajność pracowników. Źle dobrane działa wprost przeciwnie. Stąd od dawna już obowiązują nas właściwe normy w tej kwestii. Częste są przykłady zakładów produkcyjnych pracujących 24 godziny na dobę. Dla takich przedsiębiorstw koszty oświetlenia, a raczej energii elektrycznej potrzebnej do zapenienia światła stanowią znaczącą częsć rachunku za prąd. 

Technologia LED to nie wszystko

Oprawy z dioadami led są obecne na rynku już od jakiegoś czasu. Wiemy że LED'y mogą generować nawet 70% oszczędnośći w zużyciu energii, wzgldem konwencjinalnych źródeł światła. Producentów i przedewszystkim importerów na rynku przybywa. Oferta rynkowa jest niezmiernia bogata i tak jak wszedzie znajdziemy produkty o lepszej i gorszej jakości. Na marginesie można wspomnieć, że oferowanie 5-lat gwarancji przez firmy będące na rynku od roku lub dwóch, powinno dać nam do myślenia. Nie zakładamy oczywiście, że ewentualne reklamacje nie zostaną uznane, zwrócimy jedynie uwagę, że produkty kupujemy nie po to żeby korzytać z gwarancji. Wybierajmy renowmowanych producentów i kropka. Jeśli juyż zdecydowaliśmy się na wymianę oświetlenia, zacznikmy od projektu. Wiemy już że technologia LED daje duże oszczędnośći jeśli idzie o energochłonność. To jednak nie koniec oszczędności. Wyobraźcie sobie, że dzięki odpowiedniemu projektowaniu i symulowaniu oświetlenia, możemy znacząco ograniczyć ilośc opraw ponieważ dzięki diodom i odpowiednim układom optycznym możemy niemal dowolnie kierunkować światło. Znów efektywność.

Audyt oświetleniowy 

Jak w takim razie podejść do tematu? Przede wszystkim poznajmy stan faktyczny a następnie zastanówmy się na optymalizacją. Hurtownie Karel2 są partnerem marki Philips Lighting w przeprowadzaniu bezpłatnych przeglądów oświetlenia i proponowaniem właściwych rozwiązań. Jeśli chcielibyście Państwo skorzystać z takiego rozwiązania, prosimy o rejestrację tutaj. 

Audyt oświetleniowy z Philips Lighting i Karel2

Razem sprawimy że zobaczysz swoją firmę w nowym świetle.