Zalety systemów oświetlenia LED

Zalety systemów oświetlenia LED

Oświetlenie LED to nowoczesne źródła światła, które charakteryzują się niskim poborem prądu i wysoką wydajnością. Pomimo wysokiego początkowego kosztu montażu systemu oświetlenia LED, bardzo szybko się zwraca i Ma bardzo dużo zalet.

Wysoka efektywność systemu LED umożliwia osiągnięcie dużej ilości światła z jednego wata zasilania.

Istotnym czynnikiem przemawiającym na korzyść tego typu oświetlenia jest czas załączania i wyłączania. Diody w systemie oświetlenia LED włączają i wyłączają się bardzo szybko – dla przykładu czerwona dioda osiąga pełnię jasności w przeciągu zaledwie kilku mikrosekund.

Kolejną zaletą diod jest możliwość ich ściemniania. Można tego dokonać poprzez modulację szerokości impulsu zasilającego bądź też poprzez obniżenie prądu w kierunku przewodzenia. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty dostępne na rynku mogą być ściemniane.

Dzięki temu, że diody promieniują stosunkowo mało w podczerwieni (wykorzystują promieniowanie w postaci ciepła), można je wykorzystać do oświetlenia obiektów czułych na to promieniowanie.

Diody LED charakteryzują się, w przeciwieństwie do innych źródeł światła, powolną degradacją – nie następuje ich gwałtowne gaśnięcie, tracą stopniowo swoją jasność. Wymienia się je, kiedy parametry świecenia nie dają satysfakcjonujących efektów.

Kolejną zaletą tego systemu jest jego trwałość – diody charakteryzują się relatywnie długim czasem pracy, który zazwyczaj mieści się w przedziale pomiędzy 35000 a 50000 godzin, jednak użyteczny czas ich świecenia może być dłuższy, jeśli weźmiemy pod uwagę stopniowe obniżanie ich jasności aż do 50%.

Diody LED, dzięki zastosowaniu trwałych komponentów, są również odporne na zewnętrzne uderzenia.

Dzięki małym gabarytom, możliwe jest stosowanie różnych rodzajów soczewek i zbudowanie zogniskowanego źródła światła bez konieczności użycia reflektorów.

Charakteryzują się również niską toksycznością – nie zawierają rtęci, dzięki czemu są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, niż inne systemy oświetlenia.