Wybór oświetlenia do salonu

Wybór oświetlenia do salonu

Światło nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z przestrzeni, ale jego plastyczne właściwości pozwalają równie podkreślić zalety lub ukryć wady wnętrza. Dobrze zaplanowane rozmieszczenie oświetlenie może np. poprawić proporcje mieszkania. Ponadto odpowiednio dobrane źródło światła jest również dopełnieniem aranżacji pokoju.

Jak rozmieścić światła w salonie

Ponieważ w salonie spędza się większość wolnego czasu należy wybrać takie światła, które pozwolą na wykonywanie różnych czynności. Dobierając rozmieszczenie oświetlenia salonowego, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Czy w pokoju znajduje się telewizor, czy mamy zamiar w nim pracować, czy jest tam stół jadalny oraz czy salon będzie pełnił jednocześnie funkcję sypialni. Należy zastanowić się również czy w pokój ma być po prostu oświetlony, czy też światło traktujemy jako źródło dodatkowej aranżacji. W klasycznych salonach niezbędne jest zarówno oświetlenie górne, jak i miejscowe. Równie istotne jest dodatkowe mniejsze oświetlenie. Wysoka lampa stojąca obok fotela umożliwi wieczorne czytanie, a niska na regale delikatnie rozświetli wnętrze i uprzyjemni oglądanie telewizji.

Jak wybrać oprawę oświetlenia od salonu

Wybierając oprawę oświetlenia do salonu, trzeba z jednej strony wziąć pod uwagę styl aranżacji, w jakim jest on utrzymany, z drugiej zaś jego wielkość. Oprawę światła górnego wybiera się w zależności od rodzaju pomieszczenia. W salonach wysokich lub przestronnych świetnie sprawdzą się żyrandole. Natomiast do niewielkiego saloniku będą pasowały platformy lub reflektory halogenowe. Równie ważnym elementem jest materiał, z jakiego wykonano lampy do salonu. W sklepach znajdziemy oprawy metalowe, szklane, plastikowe, wykonane z tkaniny, a nawet z papieru. Wybór zależy od wystroju wnętrza, osobistych preferencji oraz stanu portfela.