Rodzaje i zasady działania czujek antywłamaniowych cz. 2

Rodzaje i zasady działania czujek antywłamaniowych cz. 2

Czujki ultradźwiękowe w swoim działaniu wykorzystują zmiany częstości fali odbijających się  od poruszającego się obiektu. Zjawisko te nazywane jest fachowo efektem Dopplera. Nadajnik i odbiornik umieszczone w pomieszczeniu tworzą ultradźwiękowy detektor radarowy. Nadajnik odbierając sygnał odbijający się od obiektu wysyła informację mieszczącą się w górnej granicy ludzkiej słyszalności, odbiornik zaś koduje długość fal odbitą od przedmiotów i ścian pomieszczenia. Przy kontakcie z człowiekiem częstotliwość tych fal ulega zmianie – kiedy człowiek się oddala, częstotliwość ta maleje, a kiedy zbliża się do czujników – wzrasta. Zmiana częstotliwości wyzwala alarm. Dużym mankamentem tych zabezpieczeń jest ich wrażliwość na wszelkie ruchy powietrza, dlatego powinno się umieszczać je naprzeciw okien bądź drzwi. Promieniowanie ultradźwiękowe nie posiada zdolności przenikania przez szkło, dlatego ruch za oknem nie wyzwala fałszywego alarmu.

Czujki mikrofalowe mają działanie podobne do czujek ultradźwiękowych bazując również na zjawisku Dopplera. Emitują one fale o wyższej częstotliwości, niż ich odpowiedniki, przenikając przez powietrze w taki sposób, jakby zupełnie nie istniało, ignorując całkowicie znajdującą się w nim gęstość cząsteczek molekularnych. Spotykamy dwa rodzaje tych czujników: szerokokątne i wąskokątne. Drugie z nich doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni. Mikrofale mają też zdolność przenikania wąskich ścianek działowych, dlatego nie powinny być skierowane do ścian zewnętrznych, inaczej będą reagowały na poruszające się obiekty znajdujące się na zewnątrz budynku załączając sygnał alarmowy.

Czujki wibracyjne są zbudowane z elementów piezoelektrycznych reagujących na drganie podłoża, do którego są przytwierdzone. Reakcja wyzwala się przy silnych wstrząsach pochodzących od drzwi, okien i ścian pomieszczenia, więc drgania oddziaływania na powierzchnię młotkiem, wiertłem czy innych uderzeń inicjują działanie czujki antywłamaniowej. Czas trwania, częstotliwość oraz ampliduda sygnału wytworzonego w czujce zostaje przeanalizowana w procesorze.