Rodzaje i zasady działania czujek antywłamaniowych cz. 1

Rodzaje i zasady działania czujek antywłamaniowych cz. 1

Czujki alarmowe – rodzaje

Są podstawowym elementem systemu alarmowego wyzwalającym jego działanie. Rozróżnia się dwa ich podstawowe typy: antywłamaniowe i przeciwpożarowe. Poza standardowymi czujkami antywłamaniowymi dostępne są również detektory klasy S, charakteryzujące się zdolnością pracy w warunkach zmiennych i zakłóconych, oraz posiadające zdolność samokontroli sprawności. Usunięcie ich jest niemożliwe nawet przy użyciu specjalnie konstruowanych do tego narzędzi – w takim przypadku załączają one alarm. Są one wyposażone w kompletną ochronę przeciwsabotażową i podwyższoną odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Niektóre z nich mają zdolność rejestrowania zdarzeń związanych z chronionym obiektem oraz zmiany stanu tego rodzaju detektora.

Czujki antywłamaniowe

Pasywne czujki podczerwieni (PIR, PID) są najpopularniejszym rozwiązaniem antywłamaniowym. Działają na zasadzie wykorzystania zjawiska emisji promieniowania cieplnego przez każdy przedmiot lub osobę o temperaturze wyższej, niż zero bezwzględne. Czujka ta wykrywa zmiany temperatury w swoim polu widzenia. Jeśli temperatura panującą w pomieszczeniu waha się od 18 do 20°C, a w zasięgu widzenia czujki pojawi się nagle człowiek o temperaturze bliskiej 36°C, to system ten od razu wykryje gwałtowną zmianę temperatury w swoim zasięgu. Na rynku dostępne są również czujki niereagujące na obecność niewielkich zwierząt, takich jak psy czy koty oraz zaawansowane technologicznie czujki ze zdolnością analizowania szybkości poruszania się obiektu bądź reagujące na jego kształt. Najczęściej wybierane czujki antywłamaniowe do pomieszczeń to czujki szerokokątne, a do korytarzy – kurtynowe, które wysyłają jedną długą wiązkę w kierunku poziomym lub pionowym.

Aktywne bariery podczerwieni wysyłają wiązki promieniowania pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Jeśli przecina je nieprzezroczysta przeszkoda, alarm załącza się. Odległość od czujnika do nadajnika jest różna, w zależności od modelu mogą one wynosić od 1 do 50 m. Występują alarmy wysyłające wiązki podczerwieni w sposób ciągły bądź też impulsywny. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.