Oświetlenie pomieszczeń magazynowych

Oświetlenie pomieszczeń magazynowych

Współcześnie dobór odpowiedniego światła to nie tylko kwestia jego natężenia, ale także uzyskania odpowiednie jakości światła przy zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych. Badania wykazują również, że oświetlenie hal magazynowych staje się nie tylko warunkiem bezpieczeństwa pracy, ale wpływa również na psychofizyczne warunki widzenia, a co za tym idzie samopoczucie pracownika i wydajność jego pracy.

Rodzaje oświetlenia stosowanego w magazynach

W halach magazynowych i produkcyjnych najczęściej można spotkać się z oprawami współpracującymi ze świetlówkami liniowymi oraz z oprawami typu hig-bay. Żarówki energooszczędne wykorzystują technologię fluorescencyjną. High-bay natomiast są to opary z lampami metalohalogenkowymi lub sodowymi. Sprawdzają się one świetnie w wysokich halach produkcyjnych lub magazynach. Oba te typy są oświetleniami bardzo wydajnymi, jednakże nie pozbawionymi wad.  Niestety podczas częstego wyłączania i włączania ulegają uszkodzeniu.

Nowoczesne oświetlenie LED

Alternatywą dla oświetlenia energooszczędnego są żarówki typu LED. Dużą zaletą oświetlenia LED-owego jest bardzo duża oszczędność energii oraz trwałość zastosowania diod. Istotny jest również fakt, że tego typu żarówki świecą pełnym strumieniem świetlnym – nie muszą się „rozświetlać”, jak ma to miejsce w przypadku świetlówek liniowych. Równie istotny jest fakt, że diody LED mają wysoki wskaźnik oddawania barw, dzięki czemu dobrze odwzorowują kolory otoczenia. Ma to duży wpływ na higienę pracy – oko męczy się zdecydowanie mniej przy świetle zbliżonym do naturalnego. Minusem takiego oświetlenia może być dla niektórych cena. Jednakże biorąc pod uwagę ich energooszczędność i długowieczność, warto zainwestować w oświetlenie LED-owe.