Jak oświetlić kuchnię: światło górne i oświetlenia blatów

Jak oświetlić kuchnię: światło górne i oświetlenia blatów

Przygotowując posiłki ma się zazwyczaj do czynienia ze sprzętem gazowym i elektrycznym, używa się ostrych narzędzie, co wymaga od nas dużej precyzji. W takim przypadku oświetlenie jest niezwykle ważne. W kuchni najlepiej sprawdzi się zamontowanie kilku źródeł światła. Potrzebne jest oświetlenie górne oraz oświetlenie blatów, kuchenki i zlewozmywaka.

Oświetlenie ogólne

Najczęściej spotykanym sposobem oświetlenia kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie na suficie, co pozwala na uzyskanie równomiernej dystrybucji światła w całym pomieszczeniu. Do oświetlenia ogólnego można wybrać tradycyjne lampy sufitowe z oprawami rozpraszającymi światło lub podłużne świetlówki, które emitują światło o barwie zbliżonej do naturalnego. Sprawdzą się także zawieszone na linkach lub szynach halogeny czy oprawy sufitowe zamontowane na podwieszanym suficie. Niestety centralne oświetlenie kuchni ma swoje minusy. Często jest ono mało efektywne lub po prostu źle ustawione, co niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. Ponadto w wielu zakamarkach, takich jak przestrzeń pod wiszącymi szafkami, powstają cienie znacznie utrudniające pracę.

Oświetlenie punktowe

Rozwiązaniem problemów związanych z korzystaniem jedynie z górnego źródła światła jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia. Istotne jest oświetlenie przestrzeni roboczej tzn. blatów, kuchenki, zlewozmywaka. Zainstalowane tu źródła światła powinny świecić jasnym, skupionym, ale nieoślepiającym użytkownika światłem. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Taki efekt można uzyskać montując małe lampki halogenowe o niewielkiej mocy pod szafkami wiszącymi nad strefą roboczą