Jak dobrze oświetlić ogród

Jak dobrze oświetlić ogród

Przypadkowe usytuowanie punktów światła lub ich zbyt duża ilość, mogą zniszczyć proporcje i zamysł architektoniczny. Odpowiednio dobrana koncepcja natomiast, doda przestrzeni piękna, tajemniczości i magii. Oczywiście oprócz samego projektu ważny jest wybór właściwego rodzaju lamp. Tyczy się to zarówno montażu, jak i wyglądu.

Bezpieczne światło

Lampy ogrodowe, czyli inaczej oprawy oświetleniowe muszą być wykonane z materiału, który gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo, dlatego muszą być one przeznaczone do montażu na zewnątrz. Oznacza to, że powinny być odpowiednio szczelne i odporne na długotrwały kontakt z wodą i śniegiem oraz wysoką i niską temperaturą. Najlepiej jeśli stopień ochrony  wynosi co najmniej IP 44. Większość z lamp montowana jest na wysokości, która umożliwia dostęp, dlatego ważna jest także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto wybierając oprawy oświetleniowe, należy dopasować je do miejsc, w którym mają zostać zamontowane, a również do oczekiwanego efektu oświetlenia. Oprawy są na ogół przystosowane do źródeł światła, dlatego inne wybierzemy dla halogenów, a inne do świetlówek kompaktowych czy lamp metal-halogenkowych.

Lampy do ogrodu- jakie wybrać?

Obok funkcjonalności od lamp ogrodowych wymaga się również wyglądu, który pozwala na dopasowanie ich w strukturę. Lampy ogrodowe różnią się od siebie zarówno kształtem, wielkością jak i stylistyką. Mogą być produkowane z tworzywa sztucznego, żeliwa lub aluminium. Obecnie jednym z najbardziej popularnych modeli są diody LED. Dużym powodzeniem cieszą się również światełka o niskim napięciu, idealne do podświetlenia roślin lub oczka wodnego. Sprawiają one, że ogród wygląda bardzo klimatycznie i stylowo.