Jaką żarówkę wybrać – tradycyjną, energooszczędną czy LED?

Jaką żarówkę wybrać – tradycyjną, energooszczędną czy LED?

Od połowy XIX wieku prowadzono prace, które miały za zadanie wykorzystanie elektryczności w celu oświetlenia przestrzeni. Wynalazek Thomasa Edisona spowodował, że żarówki stały się powszechne i obecne w każdym domu. W XXI wieku mamy szeroki wybór źródeł światła. Możemy korzystać z tradycyjnych żarówek, świetlówek oraz żarówek LED –owych.

Żarówka tradycyjna

Klasyczna żarówka jest najczęściej spotykanym źródłem światła w naszych domach. Świeci ona dzięki rozżarzonemu, nagrzanemu do bardzo wysokiej temperatury żarnikowi z wolframu. Żarnik umieszczony jest w szklanej bańce wypełnionej próżnią lub obojętnym gazem. Dużym ich plusem jest fakt, że emitują  one światło o ciepłej barwie ( 2500-3000K), które dość wiernie oddaje kolory oświetlanych przedmiotów. Niestety wadami tradycyjnej żarówki jest ich duża energochłonność i krótka żywotność.

Żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne zwane również kompaktowymi mają najczęściej kształty litery „U” lub spirali. Zbudowane są ze szklanych rurek wypełnionych oparami rtęci i argonu. Ścianki rurek pokryte są luminoforem, a w ich końcówki zatopione są elektrody. Dzięki wyładowaniu elektrycznego w mieszaninie wypełniającej rurki powstaje promieniowanie UV, które po zetknięciu się z luminoforem zostaje zamienione w światło widzialne dla człowieka. Wielką zaletą świetlówek kompaktowych jest ich energooszczędność. W porównaniu z tradycyjną żarówką, emitują taką samą ilość światła zużywając aż od 65 do 80% mniej energii.

Żarówki LED

Budowa żarówek LED oparta jest na diodach elektroluminescencyjnych. Obecnie jest to najbardziej trwały rodzaj oświetlenie – mogą świecić non stop prawie 6 lat. Ze względu na fakt, że słabo się nagrzewają są również energooszczędne – zużywają około 80% mniej energii niż żarówki żarowe. Na rynku można znaleźć żarówki LED posiadające różne barwy świecenia. W zależności od upodobania można zakupić zimne, neutralne lub jasne źródło światła.