Czym kierować się wybierając oświetlenie do sypialni

Czym kierować się wybierając oświetlenie do sypialni

Kluczowy dla kreowania przestrzeni w sypialni jest odpowiedni dobór oświetlenie. Oświetlenie w sypialni ma przede wszystkim tworzyć atmosferę intymności i sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego zaleca się by było ono łagodne i miało ciepłe zabarwienie. Świetnie sprawdzą się lampki nocne, podłogowe czy kinkiety, będące źródłem rozproszonego, nieco przygaszonego światła. Nie należy jednakże zapominać o świetle górnym – nieco mocniejszym, ale niezbędnym np. do porządkowania przestrzeni.   

Oprawa źródła światła

Lampy sufitowe są praktycznym rozwiązaniem w każdej sypialni. Oświetlenie całego pokoju zapewnią lampy wiszące, zamontowane na suficie diody LED, jak również rzadziej stosowane plafony. Trzeba pamiętać, że tego typu źródło światła nie powinno być zamontowane nad łóżkiem. Najlepszą lokalizacją jest środek lub kilka punktów w suficie. W każdej sypialni powinny znaleźć się funkcjonalne lampki nocne. Światło kierowane spod abażurów pozwala na swobodne czytanie w łóżku. Maksymalny komfort zapewni ustawienia lampy tak, by dolna krawędź klosza znajdowała się nie wyżej niż 50 cm nad poziomem materaca.

Temperatura światła i kolor kloszy

W sypialni powinna dominować ciepła i delikatna barwa światła, która bardzo sprzyja relaksowi. Wartość barwowa powinna wahać się od 6000 do 6500 Kelvinów. Jest to najzdrowsza dla wzroku barwa dzienna. Aby móc delikatnie rozproszyć światło, sprawdzą się jasne materiały kloszy i matowe szkła. Pozwoli to na uzyskanie nastrojowej atmosfery. Jeżeli chcemy oświetlić toaletkę lub szafę, warto zastosować mleczne rozproszone światło. Ważne by było ono skupione i nie rzucało ostrych cieni podczas wykonywania makijażu.