Czym kierować się kupując włączniki i gniazdka elektryczne

Czym kierować się kupując włączniki i gniazdka elektryczne

Głównym kryterium ich zakupu jest zazwyczaj cena, co często odbija się zarówno na samym osprzęcie, jak również na ostatecznym wrażeniu, jakie robi aranżacja wnętrza. Dlatego kupując włączniki i gniazdka elektryczne warto kierować się również stylem, w jakim urządzone jest pomieszczenie oraz własnymi potrzebami. Ponadto nie należy zapominać o sprawie nadrzędnej, czyli o bezpieczeństwie użytkowników oraz trwałości osprzętu. Zapewnią to produktu pochodzące od renomowanych producentów.

Po pierwsze – bezpieczeństwo i wygoda

Gniazda i włączniki są częścią tak zwanego osprzętu elektroinstalacyjnego, który montujemy w końcowej fazie wykonywania przyłącza elektrycznego. Wybierając osprzęt warto zakupić gniazda i włączniki z odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Spełnione wymagania normy bezpieczeństwa są gwarancją bezpiecznej instalacji elektrycznej. Warto pamiętać, że wybór osprzętu dyskusyjnej jakości może prowadzić do uszkodzenia całej instalacji. Ze względów bezpieczeństwa oraz wygody ważna jest również ilość gniazdek i włączników, a także ich rozmieszczenie. Krótko mówiąc im więcej gniazdek, tym użytkowanie wygodniejsze. Pozwala to na unikanie korzystania z mało estetycznych i niewygodnych przedłużaczy. Miejsce mocowania zależy od indywidualnych upodobań mieszkańców. Zwykle włączniki do sterowania oświetleniem umieszcza się wewnątrz pomieszczenia, przy drzwiach na wysokości około 140 cm. Natomiast gniazda wtyczkowe najlepiej montować dość nisko, mniej więcej 30 cm nad podłogą.

Po drugie – odpowiedni design

Mimo że większość z nas nie zastanawia się na designem włączników i gniazdek, jasne jest, że powinny one być dopasowane do reszty otoczenia. Zazwyczaj osprzęt powinien być podobny lub taki sam pod względem koloru i stylu. Nie oznacza to, że wszystko musi być tradycyjnie białe. Obecnie na rynku znajdziemy między innymi modele białe, jak i srebrnoszare, czarne, beżowe. Gniazda i włączniki różnią się obecnie również pod względem wykończenia. Kupimy je zarówno w wersji połyskliwej, jak i matowej.