Świetlówka kompaktowa, czym różni się od tradycyjnej żarówki?

Świetlówka kompaktowa, czym różni się od tradycyjnej żarówki?

Obecnie w sklepach znajdziemy żarówki o przeróżnym kształcie, mocy i temperaturze barwowej. Jednakże większość z nas nie wie czym różnią się od siebie typy żarówek. Porównanie warto zacząć od dwóch najpopularniejszych rodzajów: żarówki tradycyjnej i świetlówki kompaktowej.

Żarówka tradycyjna

Żarówka tradycyjna zwana inaczej lampą żarową, jest szklaną bańką wypełnioną gazem szlachetnym, np. argonem z domieszką azotu. Wewnątrz znajduje się żarnik wolframowy, który pod wpływem przepływającego prądu, nagrzewa się do białości i świeci. Ponieważ temperatura nagrzania żarnika wynosi około 2200 stopni Celsjusza żarówka w swej konstrukcji bardziej przypomina grzejnik niż faktyczne źródło światła – 95% pobieranej przez nią prądu marnuje się na energię cieplną, a tylko 5% zużywane jest na oświetlenie. Minusem żarówek tradycyjnych jest także krótka żywotność. Mogą świecić około 1000 godzin. Na ich korzyść przemawia jednak przyjemna, ciepła temperatura barwowa, którą emitują.

Budowa świetlówki kompaktowej

Świetlówka kompaktowa zwana również żarówką energooszczędną znacznie różni się od swojej poprzedniczki. Różnicę dostrzeżemy już na pierwszy rzut oka, ponieważ świetlówki kompaktowe mają najczęściej kształt litery „U” lub spirali, a nie ja w przypadku żarnikowej – bańki. Zbudowane są ze szklanych rureczek wypełnionych oparami rtęci i argonu. Ściany rurek pomalowane są specjalną farbą zwaną luminoforem. Ponadto w każdej z nich zatopione są elektrody, którymi dostarczany jest prąd. Wyładowania elektryczne w mieszaninie gazów powodują wytwarzanie się niewidzialnego dla człowieka promieniowania ultrafioletowego. Jednakże luminofor zamienia niewidzialne promienie na światło widzialne.  Świetlówki kompaktowe w przeciwieństwie do tradycyjnych są wysoko energooszczędne. Emitują taką samą ilość światła zużywając od 65% do 80% mniej prądu. Ponadto są one zdecydowanie bardziej trwałe niż lampy żarowe – świecą od 6000 do 15000 godzin.